Ako Sierra Leone rieši extrémne horúčavy?
V africkej Sierra Leone neberú klimatickú krízu na ľahkú váhu. Globálne otepľovanie tu ohrozuje zdravie obyvateľov, ničí plodiny a spôsobuje prírodné katastrofy. Kvôli neznesiteľným teplotám v hlavnom meste zriadili novú úradnickú pozíciu – tzv. hlavný úradník proti horúčavám.
Ako varení zaživa
Až milión obyvateľov hlavného mesta Sierra Leone, Freetown, čelí na každodennej báze neuveriteľným horúčavám. Pre mnohých predstavuje obyčajná prechádzka nebezpečie, nakoľko dlhší čas na slnku môže spôsobiť popáleniny.
Niektorým neposkytujú ochranu ani ich domovy: „Cítime sa, akoby nás varili zaživa,” opísala situáciu obyvateľka Freetown. Nečudo, keď teploty v Sierra Leone častokrát dosiahnu až 40 °C. Vo Freetown žije až 35 % obyvateľov v plechových chatrčiach. V roku 2015 vznikol v meste požiar, ktorý obral až 7 000 domácich o domovy.
Počet zdravotných problémov narastá ruka v ruke so zvyšujúcimi sa teplotami. Dýchacie ťažkosti a popáleniny nie sú to najhoršie, čo horúčavy môžu spôsobiť: „Teplo zapríčiňuje viac smrtí než všetky ostatné typy počasia dohromady, aj keď mu nie je venovaná toľká pozornosť,” hovorí Evan Mallen z Technického inštitútu v americkom štáte Georgia.
Nová úradnícka pozícia
Starostka mesta sa rozhodla bojovať proti tomuto problému; vymenovala Eugeniu Kargbo ako Hlavnú úradníčku proti horúčavám (Chief Heat Officer). Sierra Leone je treťou krajinou, ktorá zriadila túto pozíciu. Ostatné dve založili vlády v Grécku a americkom Miami.
Kargbo plánuje svoju funkciu plniť zodpovedne: „Teplo je tu a už ho nedokážeme znášať. To, čo teraz vo Freetown zažívame, sa nikdy predtým nedialo. Potrebujeme sa zmenám prispôsobiť, nie len zmierňovať následky. Potrebujeme z mesta spraviť bezpečné miesto.”
Medzi jej plány patrí zmena infraštruktúry a politiky, výsadba miliónu stromov a výstavba takmer 50 záhrad a chladiacich centier. Okrem toho chce spolupracovať s miestnymi telekomunikačnými firmami, ktoré by obyvateľom rozposielali aktuálne správy o teplotách. Podieľa sa aj na kampani, ktorá zvyšuje povedomie o klimatickej kríze.
Aj v ďalších krajinách?
Horúčavy nie sú problémom len pre Sierra Leone. Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise PNAS ukázala, že skoro 2 miliardy ľudí na svete je vystavených extrémne vysokým teplotám.
Slovensko zatiaľ nepatrí do najrizikovejších krajín, ale aj tu pociťujeme zvyšovanie teplôt. Rok 2020 na Slovensku bol podľa SHMÚ najteplejším rokom od začiatku meteorologických meraní. V roku 2021 bolo len druhýkrát za históriu nameraných 38 °C, pričom padlo mnoho ďalších teplotných rekordov. Väčšina slovenských miest nie je prispôsobená horúčavam, chýbajú zelené plochy a naopak, k otepľovaniu prispieva nadbytok priemyselných budov. Aj v našich mestách by sa pozícia Kargbo uplatnila.
Experti hovoria, že zriadenie tejto funkcie je dôležité, rovnako ako edukácia o klimatickej kríze. Mestá si čoraz častejšie najímajú odborníkov na riešenie dôsledkov horúčav. Kargbo radí aj ostatným mestám v Sierra Leone, či dokonca hlavnému mestu Libérie. Je teda pravdepodobné, že sa pozícia začne objavovať aj v ďalších krajinách.
Zdroje:
- https://www.atlanticcouncil.org/news/press-releases/freetown-mayor-yvonne-aki-sawyerr-announces-africas-first-chief-heat-officer/
- https://www.theguardian.com/global-development/2021/nov/15/eugenia-kargbo-freetown-sierra-leone-first-chief-heat-officer-climate-crisis
- https://www.bloomberg.com/news/features/2022-01-21/how-africa-s-first-heat-officer-confronts-climate-change
- https://www.imeteo.sk/clanok/pocasie-na-slovensku-sa-meni-4-rocne-obdobia-mozu-byt-coskoro-minulostou
- https://noizz.aktuality.sk/enviro/bratislava-celi-enormnym-horucavam/w38lbjx
Autorka: Katarína Chudá