Život v zahraničí: Necítim sa doma ani na Slovensku a ani v zahraničí
Za mojím rozhodnutím sama sa presťahovať do zahraničia v 19 rokoch bolo hneď niekoľko významných dôvodov. Život na Slovensku mi upadal do rutiny, nespĺňal moje očakávania a pocit chcieť zažiť niečo nové vo mne bil už odkedy som prvýkrát vycestovala za hranice domoviny. V mnohých ohľadoch som život mimo domova mala zidealizovaný, a zistenie, že žiť v cudzej krajine počas 2-týždňovej dovolenky je diametrálne odlišné od dlhodobého žitia v zahraničí, mi prudko otvorilo oči. A nie len z dôvodu, že Vám chýba rodina či život, ktorý ste zanechali za sebou.
Na Slovensku si často ľudia povrávajú, že ten, ktorý odišiel do cudziny sa má lepšie, jeho život je synonymom bohatstva, pracovných príležitostí a pohodlného života. Áno, je pravda, že mnohé pracovné pozície platia vyššiu mzdu ako ich slovenský ekvivalent, ale náklady stúpajú v rovnakom pomere. Je pravda, že dvere príležitostí sa otvárajú, avšak získanie tej príležitosti je úplne iná, o dosť náročnejšia úloha. Tak ako život v zahraničí dáva, tak isto aj berie, ako napríklad čas, ktorý môžete stráviť so svojimi najbližšími. Život v cudzine predstavuje jednu z najväčších životných skúšok. Naučíte sa žiť medzi desiatkami rôznych kultúr a národností, zistíte aké to je sám/sama si vyskladať svoj vlastný život od úplných základov, ale aj to, ako sa vynájsť v náročných situáciách, keď v okolí nepoznáte nikoho, kto by Vám ponúkol pomocnú ruku.
Možno sú pre niekoho tieto negatívne aspekty život v zahraničí príliš náročné na to, aby opustili pohodlie domova. Na tom nie je absolútne nič zlé. Avšak pre mňa boli tieto momenty to najlepšie čo ma mohlo stretnúť a presne to, čo otestovalo moje limity a tak formovalo moje dnešné ‘ja’. Nie nadarmo sa hovorí, že ťažké životné situácie tvoria charakter.
Vstúpiť do neznámeho prostredia, do prostredia s cudzím jazykom, pravidlami a zvykmi, nie je pre každého. Tak isto ako bytie doma má svoje výhody a nevýhody, to isté prináša aj život v cudzine. Doma si možno šoféroval/a auto, ale v zahraničí je poistenie privysoké na to, aby si si to mohol/la dovoliť. V zahraničí sa nemusíš báť o to čo ďalej, ak stratíš robotu, lebo pomerne rýchlo si vieš nájsť niečo iné. Naopak doma na Slovensku ‘makáš’ za málo peňazí a stratená práca sa v mnohých prípadoch rovná strate životnej rovnováhy a pevnej zemi pod nohami.
Tí, ktorí opúšťajú svoj doterajší život na Slovensku za vidinou lepšej budúcnosti, či už finančnej, spoločenskej, pracovnej alebo len zo zvedavosti, sa často ocitnú v situácii, kedy sa necítia doma ani v cudzine, ani doma. Videohovor nikdy nenahradí objatie a všetky tie zmeškané dôležité životné udalosti môžu pripadať ako by sme do toho sveta už ‘nepatrili’. Patríme však do sveta, ktorý môže často pripadať osamelý, hovorí iným jazykom a žije podľa iných pravidiel ako sme poznali doteraz?
O tom ako sa cítime doma a v zahraničí sa budeme rozprávať s Jude Jokaiovou, ktorá
žila v Rwande, Nórsku, Anglicku, USA a precestovala krajiny ako Chile, Thajsko, Vietnam, Francúzsko, Rakúsko, Írsko, Švédsko, Belgicko, Čierna Hora, či Keňa. Príďte na náš v poradí už deviaty ASU Talk v nedeľu 27. júna o 18:00 CET. Prinesieme veľmi zaujímavé postrehy a príbehy, ktoré Vás prekvapia alebo dokonca inšpirujú k ceste do zahraničia.
By: Lenka Judinová