Africko-slovenská únia opäť súčasťou festivalu Mareena 2021
Prvý septembrový víkend priniesol do bratislavských uličiek nielen slnečné počasie, ale aj multikultúrny festival Mareena . Uvažovali ste niekedy nad tým, koľko rozmanitých kultúr sa v Bratislave nachádza? Odpoveď ste mohli zistiť 4. septembra v komunitnom centre Mareena. Festivalu sme sa zúčastnili aj my v ASU a krajšie strávenú sobotu si nedokážeme predstaviť!
Čo všetko sme zažili?
Aktivít na festivale bolo neúrekom. Návštevníci si mohli nechať pomaľovať ruky hennou, dočasným tetovaním, alebo si zapliesť vlasy tradičným somálskym spôsobom. Stánok kazašskej komunity nás preniesol do Kazachstanu pomocou tradičných jedál, odevov či fotografií a svoje aktivity predstavila aj Slovenská humanitná rada. Ľudia si ako “suvenír” mohli kúpiť tašky, náramky či iné doplnky z rôznych kútov sveta. Miesto na festivale mali aj deti, pre ktoré bola pripravená detská zóna s tvorivými dielňami. Svoje šťastie bolo možné otestovať aj v tombole, v ktorej sa hralo o zaujímavé ceny.
Niet nad priateľské rozhovory
Festival priniesol veľa priateľských stretnutí a rozhovorov. Rozprávali sme sa s mnohými zaujímavými ľuďmi, konverzácie boli plné pohody, humoru ale aj cenných vedomostí. Sme radi, že sme natrafili aj na fanúšikov ASU! Medzi hlavné poslania festivalov patrí aj spoznávanie nových ľudí, čo Mareena rozhodne splnil.
Samozrejme, že po toľkom rozprávaní človeku aj vyhladlo! Gastro zóna bola plná exotických chutí, kde si každý našiel to svoje, od ľudí, ktorí sa stravujú rastlinne až po “všežravcov”. V ponuke boli palestínske, afganské, nigérijské, iránske či indické tradičné pokrmy. Sladkou bodkou bola zmrzlina, ktorej príchute rozhodne neboli obyčajné – napr. príchute sheer yakh (ryžové mlieko, kardamón, ružová voda a pistácie), granátové jablko-mäta či pomaranč-šafrán. A o smäde taktiež nikto neostal – výber pozostával z chladených limonád až po iránske či yemenské čaje.
Dianie na pódiu
Prvá na programe bola diskusia na tému “Afganistan – čo sa stalo a čo ďalej?”, ktorá kvôli súčasnej situácii oslovila návštevníkov a ponúkla prínosné informácie o terajšom dianí. Po diskusii pokračovali DJ Ned z Kene a neskôr Jazziel Leite z Brazílie, ktorí svojou hudbou rozhýbali návštevníkov a oživili atmosféru festivalu. Nadväzovalo “Čítanie s Peti”, kde bola predčítaná kniha slovenského autora, Pavla Vilikovského, Letmý sneh. Úseky sme si mohli vypočuť nielen v slovenčine; hostka pochádzala z Iraku a čítala svojím rodným jazykom. Po čítaní vystúpil anglický hudobník Akel Bango spolu s tanečnou skupinou Newschool. Ich program roztancoval takmer celý festival, predviedli vynikajúcu show.
ASU na festivale
Samozrejme, že s aktivitami sme nezaháľali ani my. Po celom areáli sme rozmiestnili stanovištia nášho hľadania pokladov, do ktorého sa mohol zapojiť každý návštevník pri našom stánku. Na úspešné splnenie bolo potrebné čo-to vedieť o Afrike (alebo si pomôcť naším Instagramom) a chuť zapojiť sa. Všetci, ktorým sa podarilo splniť úlohu, si mohli so sebou odniesť svoj “poklad”.
Náš program na pódiu sa niesol v podobnom duchu. Pripravili sme kvíz, kde ste si mohli preskúšať vaše vedomosti o Afrike. Ako motiváciu sme pripravili ceny: tričká s naším logom. Viedli ste si výborne, a preto gratulujeme všetkým výhercom!
Festival sa končil tombolou, počas ktorej všetci napäto čakali, či práve oni budú mať šťastie na výhru. Niektorí mali to šťastie dokonca dvakrát.
Šťastní sme však boli všetci, a to kvôli skvelému dňu, ktorí sme na Mareene zažili. Potešilo nás, že sme mohli zdieľať hodnoty a vízie ASU v tomto úžasnom prostredí plnom dobrosrdečných ľudí. Tešíme sa na budúci ročník a dúfame, že sa stretneme aj s vami!
Chcete vedieť viac o festivale Mareena? Prečitajte si náš report z minulého ročníka!
Written by: Katarína Chudá