5 najlepších ukážok Africko-Slovenskej spolupráce v roku 2021
Rok 2021 je už za nami a nastal čas pozrieť sa čo sme sa v tomto roku naučili. Z globálneho hľadiska médiám stále dominuje korona, ale našťastie nie všetko bolo iba o pandémii a zákazoch. I v ťažkých časoch sa dajú nájsť svetlé chvíľky. A čo je lepšie než získanie nových priateľov a spolupráca na medzinárodnej úrovni?
Veríme, že i naša organizácia prispela ku zlepšeniu africko-slovenských vzťahov. A preto vám ku koncu roka chceme predstaviť najdôležitejšie udalosti minuloročnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a našimi partnermi na Africkom kontinente.
1. Spolu za zastavenie pandémie
I keď sme nechceli príliš lipnúť na pandémii, konkrétne tento čin nesmie zostať zabudnutý. Veľa afrických krajín sa tento rok ocitlo na pokraji novej ekonomickej krízy a ich prosba o pomoc bola veľakrát odignorová. Veď predsa každý mal kopu vlastných problémov. Avšak Slovensko sa rozhodlo pomôcť, a na jeseň podporilo Afriku v boji proti pandémii. Dohromady sme podarovali Rwande 280 000 a Keni 160 000 dávok vakcín Astra Zeneca, ktoré boli následne rozdané organizáciám v hlavných mestách Kigali a Nairobi.
2. Slovensko a Krajina Kešu
Vedeli ste, že Slovensko už dlhé roky podporuje úspešné továrne na kešu oriešky v Keni? Nie? I z toho dôvodu sa Nadácia Integra a SLOVAKAID rozhodli usporiadať výstavu, ktorá okoloidúcim ukáže, čo presne Slováci v Keni pomáhajú organizovať. Pestovanie kešu je často jeden z mála zdrojov obživy na Kenskom pobreží. Výstava Krajina Kešu prebehla v Októbri na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, a dokumentuje výsledky a úsilie spoločného projektu.
3. Spoznávanie Afriky, neznámeho kontinentu
Teraz niečo pre milovníkov kníh. Máte pocit, že Slovensko stále nevie veľa o Afrike? O Afrike a Afričanoch sa u nás šíria rôzne mýty či polopravdy, často zdedené ešte z čias kolonializmu a skutočnú pravdu nepoznáme. Presne toto si povedal historik Silvester Trnovec, dal svoje poznatky a postrehy na papier, a vďaka jeho úsiliu vyšla kniha Afrika: Neznámy kontinent.
4. Spolupráca ASU so Združením Mórica Beňovského
Priatelia zo Združenia Mórica Beňovského sa s nami podelili o radosť pri tvorbe báječného komiksového príbehu o Móricovi Beňovskom a prizvali našu riaditeľku Zuzanu Firgánkovú, ktorá mala spolu s bývalou slovenskou diplomatkou a vedkyňou Ceciliou Kandráčovou česť pokrstiť ďalšiu komiksovú časť s príznačným názvom Zuzana.
Prezident združenia Vladimír Dudlák následne prijal naše pozvanie do epizódy ASU talk, v ktorej našim divákom porozprával nie len o komiksovej iniciatíve, ale aj o jeho nespočetných cestách na Madagaskar a o fascinujúcej postave slovenskej histórie Móricovi Beňovskom.
5. Úspešný rok s ASU talk
Koncom roka sme tiež zavŕšili sériu online diskusných relácií ASU talk, ktorá si získala značnú divácku pozornosť a priazeň. Počas 14-tich epizódnych dielov sme mali možnosť privítať množstvo inšpiratívnych hostí, ktorí sa s našimi divákmi podelili o ich jedinečné vedomosti a skúsenosti s oblasti inovácií, humanitárnej a dobrovoľníckej činnosti, umenia či žurnalistiky. Medzi doposiaľ najvýraznejšie epizódy jednoznačne patrí časť o výskume Pygmejcov v Kongu s antropologičkou Dašou Bombjakovou, o kultúrnych predsudkoch s lekárom z Beninu Gilbertom Houdjom či tá najnovšia o tom, ako slovenské médiá pokrývajú regióny ako Afrika so žurnalistkou a fotografkou Janou Čavojskou.
Tím ASU vám ďakuje za priazeň
V neposlednom rade treba spomenúť, že práve vďaka pozitívnym vnútorným zmenám v tíme ASU sa nám darí prinášať množstvo zaujímavých aktivít, keďže nám doň pribudlo niekoľko šikovných a zanietených mladých ľudí s energiou posúvať veci vpred. Niektorých z nich ste mali možnosť stretnúť aj na tohtoročnom Mareena festivale, kde sme aj tento rok reprezentovali poslanie Africko-Slovenskej Únie. V kuchyni ASU sa neustále varí množstvo nových receptov na ktoré sa môžete tešiť už najbližší rok!
Autorka: Vladana Hrivnáková-Gonzalez