Aké víťazstvá priniesol rok 2021 v boji proti klimatickej kríze?
Rok 2021 priniesol mnoho zmien, rozhodnutí či plánov na riešenie problému klimatickej krízy. Udalosťou roka bola konferencia COP26 v Glasgowe, ktorá mala priniesť radikálny posun. Bohužiaľ, mnohí odborníci a odborníčky ostali sklamaní nad výsledkami. Súčasné záväzky a dohody by mali obmedziť globálne zvýšenie teploty na 1,8 °C namiesto sľubovaných 1,5 °C.
To však neznamená, že COP26 bol zbytočný – naopak, spravili sme veľký pokrok.
Zmeny sa diali aj v Afrike či na Slovensku. Dnes vám predstavím tie pozitívne, ktoré sú prínosné pre planétu a nás.
#1 Koniec odlesňovania
Až 141 krajín sveta podpísalo dohodu, že do konca roka 2030 zastavia odlesňovanie a implementujú zákony na ochranu lesov. Medzi signatármi nájdeme mnohé africké štáty, a aj Slovensko. Krajiny, ktoré dohody podpísali, spolu tvoria až 85 % lesov na svete.
V rámci dohody bude tiež vyčlenených 1,1 miliardy libier na ochranu Konžského pralesu.
#2 Juhoafrická republika skončí s uhoľnou výrobou
Juhoafrická republika je najväčším svetovým producentom uhlia. Toto tvrdenie sa onedlho stane minulosťou. Na COP26 získali až 8,5 miliárd dolárov od medzinárodných partnerov, aby prešli na “zelenú” energiu. Peniaze chcú využiť na rozvoj priemyslu so zeleným vodíkom, či podporu elektrických automobilov.
#3 Slovensko a reforma národných parkov
Národné parky na Slovensku sa konečne dočkali svojej reformy. Spočíva v tom, že štátne pozemky v národných parkoch prejdú pod ministerstvo životného prostredia. Vzniknú tak nové právne subjekty a parky budú mať vlastnú správu.
Na vytvorenie správy národného parku bude potrebná tzv. zonácia – rozdelenie na zóny, určujúce, ktorá časť územia slúži ktorému účelu. Niektoré zóny môžu byť ovplyvnené človekom a niektoré nie. V súčasnosti má tento proces za sebou len niekoľko parkov, pričom ostatné budú ním musieť prejsť.
#4 Skončila posledná rafinéria olovnatého benzínu
Olovnatý benzín je extrémne škodlivá látka, ktorá pri dlhodobom pôsobení poškodzuje nervový systém a prispieva k tvorbe rakoviny a iných chorôb. V Európskej únii bola zakázaná už od roku 2005, ale posledná rafinéria v Alžírsku skončila iba v roku 2021.
Olovnatý benzín kontaminoval pitnú vodu, vzduch a pôdu, čím vystavil miestnych obyvateľov veľkému nebezpečenstvu. Ukončenie výroby zabráni okolo miliónu predčasných úmrtí, a výrazne pomôže i životnému prostrediu.
#5 Nigéria a jej plán na nulové emisie
Nigéria sa ako prvá rozvojová krajina podujala na vypracovanie klimatického plánu. Jeho cieľom sú nulové emisie do roku 2060. Prezident krajiny, Muhammadu Buhari, zaviazal vládu, aby vypracovala stratégie na zníženie emisií, adaptovanie na klimatickú zmenu a rozpočty na uskutočnenie týchto plánov.
Podobné konkrétne a krátkodobé ciele na znižovanie emisií si určilo len málo krajín na svete, zatiaľ čo najväčší znečisťovatelia ovzdušia ako USA či Japonsko ostávajú bez detailných cieľov.
Rok 2021 bol významným pre riešenie klimatickej krízy. Čím ďalej tým viac ľudí sa začína zaujímať o tento problém. Vyzývajú firmy, politikov a známe osobnosti, aby konali a prijali adekvátne opatrenia.
Budúci rok nás čaká COP27, ktorý sa bude diať v Sharm el-Sheikh v Egypte. Aktivisti a aktivistky dúfajú, že svetoví lídri na konferencii doriešia “medzery” tohto ročníka. Ako sa aj vyjadril etiópsky politik Dagmawit Moges: “Verím, že ďalší COP bude udalosťou, kde sa africké krajiny spoja a budú obhajovať klimatickú spravodlivosť, ktorú náš kontinent potrebuje. Okrem toho verím, že COP bude udalosťou na ktorej padnú dôležité historické rozhodnutia.”
Zdroje:
- https://african.business/2021/12/trade-investment/how-cop26-left-african-nations-wanting-more/
- https://www.climatechangenews.com/2021/11/22/nigeria-commits-annual-carbon-budgets-reach-net-zero-climate-law/
- https://www.mysmeles.sk/
- https://driving.ca/auto-news/industry/automotive-grade-leaded-gas-ends-global-production-as-last-refinery-closes
- https://ukcop26.org/glasgow-leaders-declaration-on-forests-and-land-use/
Autorka: Katarína Chudá