Ktoré sú najrýchlejšie rastúce finančné centrá na Africkom kontinente?
Afrika je kontinent, ktorý po stáročia oplýva veľkým geopolitickým a strategickým významom. V poslednej dobe sa však do popredia dostáva najmä iný faktor – jej ekonomický potenciál. Dôkazom sú rozsiahle ambície v podobe nových finančných centier, vo východnej časti kontinentu. Nový Singapur Afriky, ako píše The Economist, alebo Konkurencia Dubaju podľa magazínu The Financial Times. Oba články poukazujú na novú iniciatívu, kde Afrika zastáva jedno z najdôležitejších miest svetového finančného trhu.
Rwanda v centre svetovej ekonomiky.
Jedným z príkladov dynamizácie finančného sektoru je Rwanda, vnútrozemská krajina s obmedzeným výskytom prírodných zdrojov. Vláda sa však rozhodla investície pritiahnuť iným spôsobom, a to stavbou Medzinárodného Finančného Centra v hlavnom meste Kigali. Toto centrum by malo v konečnom dôsledku zvýšiť atraktivitu východnej Afriky – jeden z cieľov Africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu, založenej v roku 2018. Projekt je zastrešovaný spoločnosťou Rwanda Finance, patriacej vláde, a potenciálne partnerstvá siahajú do krajín ako Belgicko či do Severnej Ameriky. Príkladom môže byť kanadská banka Westbridge Mortgage, ktorá si Kigali vybrala ako svoje hlavné sídlo na kontinente.
Ďalších investorov majú prilákať ešte výhodnejšie obchodné podmienky. Korporácie so sídlom v Rwande majú šancu získať sadzbu z dane príjmu právnických osôb, vo výške okolo 3% a v závislosti od úrovne ich investícií.
Keňa a medzinárodné financie.
Podobne ako Rwanda, aj kenská vláda sa rozhodla zdôrazniť svoje ekonomické postavenie cez nový projekt Medzinárodného Finančného Centra v hlavnom meste Nairobi. Partnerstvo s londýnskym finančným centrom nazývaným The City, sľubuje ľahší prístup k zahraničným menám a uvedeniu zahraničných obchodných spoločností na viaceré burzy – čo by malo priniesť v hodnote okolo 2 miliárd dolárov počas nasledujúcich piatich rokov. Britská poisťovňa Prudential, ktorá má 1.2 milióna zákazníkov v ôsmich krajinách Afriky, si taktiež zvolila Nairobi ako svoje regionálne sídlo.
Výzvou pre nové finančné centrum však bude presadenie sa na celosvetovom trhu, hlavne popri výrazných ekonomických bodoch kontinentu ako sú Casablanca, Port Louis či Johannesburg. Novým súperom by sa mohla stať aj Ghana, ktorá plánuje zmeniť hlavné mesto, Accru, na Singapur západnej Afriky.
Afrika, kontinent budúcnosti?
Ekonomické možnosti afrického kontinentu sa stávajú čoraz lákavejšími pre zahraničných investorov a čoraz dôležitejšími pre domácich. Krajiny ako Rwanda, Keňa či Ghana nie sú jediné, ktoré zdieľajú tento zápal pre nové iniciatívy finančného sveta. Ani jedna z nich sa nezapojila do plánu OECD (Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), ktorý chce uplatniť 15% korporačnú daň na medzinárodnej úrovni.
Otázkou tak ostáva, či sa centrum finančného trhu presunie do afrických krajín a či bude medzinárodným investíciám a transakciám namiesto Ázie alebo Severnej Ameriky dominovať úplne nový kontinent – Afrika.
Autorka: Sofia Ontkovičová